< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1105 (MCV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1105 година од новата ера, 105. од вториот милениум, 5. од XII век и шеста од 1100-тите.

1105 во разни календари
Грегоријански календар1105
MCV
Ab urbe condita1858
Ерменски календар554
ԹՎ ՇԾԴ
Асирски календар5855
Балиски календар1026–1027
Бенгалски календар512
Берберски календар2055
Будистички календар1649
Бурмански календар467
Византиски календар6613–6614
Кинески календар甲申(дрв. мајмун)
3801 или 3741
    — до —
乙酉年 (дрв. петел)
3802 или 3742
Коптски календар821–822
Етиопски календар1097–1098
Еврејски календар4865–4866
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1161–1162
 - Сачка ера1026–1027
 - Кали-југа4205–4206
Холоценски календар11105
Игбоански календар105–106
Ирански календар483–484
Исламски календар498–499
Јапонски календарЧоџи 2
(長治2年)
Јавански календар1010–1011
Јулијански календар1105
MCV
Корејски календар3438
Мингуо-календар807 пред Р. Кина
民前807年
Нанакшахи−363
Селевкидски календар1416/1417 г.г.
Тајландски сончев календар1647–1648
Тибетски календар阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1231 или 850 или 78
    — до —
阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1232 или 851 или 79

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6613 и 6614 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5855 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4865 и 4866 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1858.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1105 година се протега во 3741 и 3742, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3801 и 3802 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1648. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 498 и 499 исламска година.

Настани

уреди
 
Папата Паскал II

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди