< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1101 (MCI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1101 година од новата ера, 101. од вториот милениум, 1. од XII век и втора од 1100-тите.

1101 во разни календари
Грегоријански календар1101
MCI
Ab urbe condita1854
Ерменски календар550
ԹՎ ՇԾ
Асирски календар5851
Балиски календар1022–1023
Бенгалски календар508
Берберски календар2051
Будистички календар1645
Бурмански календар463
Византиски календар6609–6610
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3797 или 3737
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3798 или 3738
Коптски календар817–818
Етиопски календар1093–1094
Еврејски календар4861–4862
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1157–1158
 - Сачка ера1022–1023
 - Кали-југа4201–4202
Холоценски календар11101
Игбоански календар101–102
Ирански календар479–480
Исламски календар494–495
Јапонски календарКова 3
(康和3年)
Јавански календар1006–1007
Јулијански календар1101
MCI
Корејски календар3434
Мингуо-календар811 пред Р. Кина
民前811年
Нанакшахи−367
Селевкидски календар1412/1413 г.г.
Тајландски сончев календар1643–1644
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1227 или 846 или 74
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1228 или 847 или 75

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6609 и 6610 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5851 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4861 и 4862 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1854.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1101 година се протега во 3737 и 3738, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3797 и 3798 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1644. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 494 и 495 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Стефан II (Унгарија)

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди