< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1159 (MCLIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1159 година од новата ера, 159. од вториот милениум, 59. од XII век и последна од 1150-тите.

1159 во разни календари
Грегоријански календар1159
MCLIX
Ab urbe condita1912
Ерменски календар608
ԹՎ ՈԸ
Асирски календар5909
Балиски календар1080–1081
Бенгалски календар566
Берберски календар2109
Будистички календар1703
Бурмански календар521
Византиски календар6667–6668
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3855 или 3795
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3856 или 3796
Коптски календар875–876
Етиопски календар1151–1152
Еврејски календар4919–4920
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1215–1216
 - Сачка ера1080–1081
 - Кали-југа4259–4260
Холоценски календар11159
Игбоански календар159–160
Ирански календар537–538
Исламски календар553–554
Јапонски календарХоген 4 / Хејџи 1
(平治元年)
Јавански календар1065–1066
Јулијански календар1159
MCLIX
Корејски календар3492
Мингуо-календар753 пред Р. Кина
民前753年
Нанакшахи−309
Селевкидски календар1470/1471 г.г.
Тајландски сончев календар1701–1702
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1285 или 904 или 132
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1286 или 905 или 133

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6667 и 6668 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5909 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4919 и 4920 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1912.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1159 година се протега во 3795 и 3796, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3855 и 3856 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1702. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 553 и 554 исламска година.

Настани

уреди
 
Папата Александар III на фреска

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Barlow, Frank (April 1936). „The English, Norman, and French Councils Called to Deal with the Papal Schism of 1159“. The English Historical Review. 51 (202): 264–268. doi:10.1093/ehr/LI.CCII.264. ISSN 0013-8266. JSTOR 553521.