< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1117 (MCXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1117 година од новата ера, 117. од вториот милениум, 17. од XII век и осма од 1110-тите.

1117 во разни календари
Грегоријански календар1117
MCXVII
Ab urbe condita1870
Ерменски календар566
ԹՎ ՇԿԶ
Асирски календар5867
Балиски календар1038–1039
Бенгалски календар524
Берберски календар2067
Будистички календар1661
Бурмански календар479
Византиски календар6625–6626
Кинески календар丙申(огн. мајмун)
3813 или 3753
    — до —
丁酉年 (огн. петел)
3814 или 3754
Коптски календар833–834
Етиопски календар1109–1110
Еврејски календар4877–4878
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1173–1174
 - Сачка ера1038–1039
 - Кали-југа4217–4218
Холоценски календар11117
Игбоански календар117–118
Ирански календар495–496
Исламски календар510–511
Јапонски календарЕјкју 5
(永久5年)
Јавански календар1022–1023
Јулијански календар1117
MCXVII
Корејски календар3450
Мингуо-календар795 пред Р. Кина
民前795年
Нанакшахи−351
Селевкидски календар1428/1429 г.г.
Тајландски сончев календар1659–1660
Тибетски календар阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1243 или 862 или 90
    — до —
阴火鸡年
(женски оган-петел)
1244 или 863 или 91

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6625 и 6626 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5867 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4877 и 4878 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1870.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1117 година се протега во 3753 и 3754, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3813 и 3814 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1660. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 510 и 511 исламска година.

Настани

уреди
 
Печат на кралот Стефан II (Унгарија)

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди