< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1130 (MCXXX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1130 година од новата ера, 130. од вториот милениум, 30. од XII век и прва од 1130-тите.

1130 во разни календари
Грегоријански календар1130
MCXXX
Ab urbe condita1883
Ерменски календар579
ԹՎ ՇՀԹ
Асирски календар5880
Балиски календар1051–1052
Бенгалски календар537
Берберски календар2080
Будистички календар1674
Бурмански календар492
Византиски календар6638–6639
Кинески календар己酉(зем. петел)
3826 или 3766
    — до —
庚戌年 (мет. куче)
3827 или 3767
Коптски календар846–847
Етиопски календар1122–1123
Еврејски календар4890–4891
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1186–1187
 - Сачка ера1051–1052
 - Кали-југа4230–4231
Холоценски календар11130
Игбоански календар130–131
Ирански календар508–509
Исламски календар524–525
Јапонски календарDaiji 5
(大治5年)
Јавански календар1035–1036
Јулијански календар1130
MCXXX
Корејски календар3463
Мингуо-календар782 пред Р. Кина
民前782年
Нанакшахи−338
Селевкидски календар1441/1442 г.г.
Тајландски сончев календар1672–1673
Тибетски календар阴土鸡年
(женска земја-петел)
1256 или 875 или 103
    — до —
阳金狗年
(машко железо-куче)
1257 или 876 или 104

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6638 и 6639 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5880 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4890 и 4891 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1883.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1130 година се протега во 3766 и 3767, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3826 и 3827 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1673. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 524 и 525 исламска година.

Настани

уреди
 
Папа Инокентиј II

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. Doran, John (2016). „Two Popes: The City vs. the World“. Во Doran, John; Smith, Damian J. (уред.). Pope Innocent II (1130-43): The World vs the City. Church, Faith and Culture in the Medieval West (англиски). London and New York: Routledge. ISBN 9781317078302.