< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1139 (MCXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1139 година од новата ера, 139. од вториот милениум, 39. од XII век и последна од 1130-тите.

1139 во разни календари
Грегоријански календар1139
MCXXXIX
Ab urbe condita1892
Ерменски календар588
ԹՎ ՇՁԸ
Асирски календар5889
Балиски календар1060–1061
Бенгалски календар546
Берберски календар2089
Будистички календар1683
Бурмански календар501
Византиски календар6647–6648
Кинески календар戊午(зем. коњ)
3835 или 3775
    — до —
己未年 (зем. коза)
3836 или 3776
Коптски календар855–856
Етиопски календар1131–1132
Еврејски календар4899–4900
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1195–1196
 - Сачка ера1060–1061
 - Кали-југа4239–4240
Холоценски календар11139
Игбоански календар139–140
Ирански календар517–518
Исламски календар533–534
Јапонски календарХоен 5
(保延5年)
Јавански календар1045–1046
Јулијански календар1139
MCXXXIX
Корејски календар3472
Мингуо-календар773 пред Р. Кина
民前773年
Нанакшахи−329
Селевкидски календар1450/1451 г.г.
Тајландски сончев календар1681–1682
Тибетски календар阳土马年
(машка земја-коњ)
1265 или 884 или 112
    — до —
阴土羊年
(женска земја-коза)
1266 или 885 или 113

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6647 и 6648 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5889 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4899 и 4900 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1892.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1139 година се протега во 3775 и 3776, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3835 и 3836 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1682. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 533 и 534 исламска година.

Настани

уреди
 
Папа Инокентиј II

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди

Наводи

уреди
  1. Evans, G. R. (2000). Bernard of Clairvaux (англиски). New York and Oxford: Oxford University Press. стр. 15. ISBN 9780198028994.