< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1184 (MCLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1184 година од новата ера, 184. од вториот милениум, 84. од XII век и петта од 1180-тите.

1184 во разни календари
Грегоријански календар1184
MCLXXXIV
Ab urbe condita1937
Ерменски календар633
ԹՎ ՈԼԳ
Асирски календар5934
Балиски календар1105–1106
Бенгалски календар591
Берберски календар2134
Будистички календар1728
Бурмански календар546
Византиски календар6692–6693
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3880 или 3820
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3881 или 3821
Коптски календар900–901
Етиопски календар1176–1177
Еврејски календар4944–4945
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1240–1241
 - Сачка ера1105–1106
 - Кали-југа4284–4285
Холоценски календар11184
Игбоански календар184–185
Ирански календар562–563
Исламски календар579–580
Јапонски календарЏуеј 3 / Генрјаку 1
(元暦元年)
Јавански календар1091–1092
Јулијански календар1184
MCLXXXIV
Корејски календар3517
Мингуо-календар728 пред Р. Кина
民前728年
Нанакшахи−284
Селевкидски календар1495/1496 г.г.
Тајландски сончев календар1726–1727
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1310 или 929 или 157
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1311 или 930 или 158

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6692 и 6693 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5934 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4944 и 4945 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1937.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1184 година се протега во 3820 и 3821, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3880 и 3881 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1727. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 579 и 580 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди