< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1178 (MCLXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1178 година од новата ера, 178. од вториот милениум, 78. од XII век и деветта од 1170-тите.

1178 во разни календари
Грегоријански календар1178
MCLXXVIII
Ab urbe condita1931
Ерменски календар627
ԹՎ ՈԻԷ
Асирски календар5928
Балиски календар1099–1100
Бенгалски календар585
Берберски календар2128
Будистички календар1722
Бурмански календар540
Византиски календар6686–6687
Кинески календар丁酉(огн. петел)
3874 или 3814
    — до —
戊戌年 (зем. куче)
3875 или 3815
Коптски календар894–895
Етиопски календар1170–1171
Еврејски календар4938–4939
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1234–1235
 - Сачка ера1099–1100
 - Кали-југа4278–4279
Холоценски календар11178
Игбоански календар178–179
Ирански календар556–557
Исламски календар573–574
Јапонски календарЏишо 2
(治承2年)
Јавански календар1085–1086
Јулијански календар1178
MCLXXVIII
Корејски календар3511
Мингуо-календар734 пред Р. Кина
民前734年
Нанакшахи−290
Селевкидски календар1489/1490 г.г.
Тајландски сончев календар1720–1721
Тибетски календар阴火鸡年
(женски оган-петел)
1304 или 923 или 151
    — до —
阳土狗年
(машка земја-куче)
1305 или 924 или 152

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6686 и 6687 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5928 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4938 и 4939 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1931.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1178 година се протега во 3814 и 3815, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3874 и 3875 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1721. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 573 и 574 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди