< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1125 (MCXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1125 година од новата ера, 125. од вториот милениум, 25. од XII век и шеста од 1120-тите.

1125 во разни календари
Грегоријански календар1125
MCXXV
Ab urbe condita1878
Ерменски календар574
ԹՎ ՇՀԴ
Асирски календар5875
Балиски календар1046–1047
Бенгалски календар532
Берберски календар2075
Будистички календар1669
Бурмански календар487
Византиски календар6633–6634
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3821 или 3761
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3822 или 3762
Коптски календар841–842
Етиопски календар1117–1118
Еврејски календар4885–4886
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1181–1182
 - Сачка ера1046–1047
 - Кали-југа4225–4226
Холоценски календар11125
Игбоански календар125–126
Ирански календар503–504
Исламски календар518–519
Јапонски календарTenji 2
(天治2年)
Јавански календар1030–1031
Јулијански календар1125
MCXXV
Корејски календар3458
Мингуо-календар787 пред Р. Кина
民前787年
Нанакшахи−343
Селевкидски календар1436/1437 г.г.
Тајландски сончев календар1667–1668
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1251 или 870 или 98
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1252 или 871 или 99

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6633 и 6634 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5875 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4885 и 4886 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1878.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1125 година се протега во 3761 и 3762, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3821 и 3822 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1668. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 518 и 519 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Фреска на кралот Давид IV од манастирот Гелати

Надворешни врски

уреди