< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1124 (MCXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1124 година од новата ера, 124. од вториот милениум, 24. од XII век и петта од 1120-тите.

1124 во разни календари
Грегоријански календар1124
MCXXIV
Ab urbe condita1877
Ерменски календар573
ԹՎ ՇՀԳ
Асирски календар5874
Балиски календар1045–1046
Бенгалски календар531
Берберски календар2074
Будистички календар1668
Бурмански календар486
Византиски календар6632–6633
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3820 или 3760
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3821 или 3761
Коптски календар840–841
Етиопски календар1116–1117
Еврејски календар4884–4885
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1180–1181
 - Сачка ера1045–1046
 - Кали-југа4224–4225
Холоценски календар11124
Игбоански календар124–125
Ирански календар502–503
Исламски календар517–518
Јапонски календарХоан 5 / Tenji 1
(天治元年)
Јавански календар1029–1030
Јулијански календар1124
MCXXIV
Корејски календар3457
Мингуо-календар788 пред Р. Кина
民前788年
Нанакшахи−344
Селевкидски календар1435/1436 г.г.
Тајландски сончев календар1666–1667
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1250 или 869 или 97
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1251 или 870 или 98

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6632 и 6633 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5874 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4884 и 4885 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1877.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1124 година се протега во 3760 и 3761, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3820 и 3821 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1667. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 517 и 518 исламска година.

Настани уреди

 
Папата Хонориј II

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Thomas, P. C. (2001). „Chapter 10: The Tenth General Council of the Church. The Second Council of the Lateran 1139 A.D.“. General Councils of the Church: A Compact History (англиски). Bangalore, India: St Paul Press. стр. 71. ISBN 9788171091812.
  2. Melton, J. Gordon (2014). Faiths Across Time: 5,000 Years of Religious History (англиски). 2: 500 - 1399 CE. Santa Barbara, CA, Denver CO, and Oxford: ABC-CLIO. стр. 738. ISBN 9781610690263.