< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1129 (MCXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1129 година од новата ера, 129. од вториот милениум, 29. од XII век и последна од 1120-тите.

1129 во разни календари
Грегоријански календар1129
MCXXIX
Ab urbe condita1882
Ерменски календар578
ԹՎ ՇՀԸ
Асирски календар5879
Балиски календар1050–1051
Бенгалски календар536
Берберски календар2079
Будистички календар1673
Бурмански календар491
Византиски календар6637–6638
Кинески календар戊申(зем. мајмун)
3825 или 3765
    — до —
己酉年 (зем. петел)
3826 или 3766
Коптски календар845–846
Етиопски календар1121–1122
Еврејски календар4889–4890
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1185–1186
 - Сачка ера1050–1051
 - Кали-југа4229–4230
Холоценски календар11129
Игбоански календар129–130
Ирански календар507–508
Исламски календар523–524
Јапонски календарDaiji 4
(大治4年)
Јавански календар1034–1035
Јулијански календар1129
MCXXIX
Корејски календар3462
Мингуо-календар783 пред Р. Кина
民前783年
Нанакшахи−339
Селевкидски календар1440/1441 г.г.
Тајландски сончев календар1671–1672
Тибетски календар阳土猴年
(машка земја-мајмун)
1255 или 874 или 102
    — до —
阴土鸡年
(женска земја-петел)
1256 или 875 или 103

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6637 и 6638 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5879 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4889 и 4890 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1882.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1129 година се протега во 3765 и 3766, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3825 и 3826 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1672. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 523 и 524 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Царот Сиракава

Надворешни врски

уреди