< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1114 (MCXIV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1114 година од новата ера, 114. од вториот милениум, 14. од XII век и петта од 1110-тите.

1114 во разни календари
Грегоријански календар1114
MCXIV
Ab urbe condita1867
Ерменски календар563
ԹՎ ՇԿԳ
Асирски календар5864
Балиски календар1035–1036
Бенгалски календар521
Берберски календар2064
Будистички календар1658
Бурмански календар476
Византиски календар6622–6623
Кинески календар癸巳(вод. змија)
3810 или 3750
    — до —
甲午年 (дрв. коњ)
3811 или 3751
Коптски календар830–831
Етиопски календар1106–1107
Еврејски календар4874–4875
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1170–1171
 - Сачка ера1035–1036
 - Кали-југа4214–4215
Холоценски календар11114
Игбоански календар114–115
Ирански календар492–493
Исламски календар507–508
Јапонски календарЕјкју 2
(永久2年)
Јавански календар1019–1020
Јулијански календар1114
MCXIV
Корејски календар3447
Мингуо-календар798 пред Р. Кина
民前798年
Нанакшахи−354
Селевкидски календар1425/1426 г.г.
Тајландски сончев календар1656–1657
Тибетски календар阴水蛇年
(женска вода-змија)
1240 или 859 или 87
    — до —
阳木马年
(машко дрво-коњ)
1241 или 860 или 88

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6622 и 6623 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5864 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4874 и 4875 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1867.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1114 година се протега во 3750 и 3751, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3810 и 3811 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1657. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 507 и 508 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Мавзолејот на Ал-Сухајли во Маракеш

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди