< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1137 (MCXXXVII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1137 година од новата ера, 137. од вториот милениум, 37. од XII век и осма од 1130-тите.

1137 во разни календари
Грегоријански календар1137
MCXXXVII
Ab urbe condita1890
Ерменски календар586
ԹՎ ՇՁԶ
Асирски календар5887
Балиски календар1058–1059
Бенгалски календар544
Берберски календар2087
Будистички календар1681
Бурмански календар499
Византиски календар6645–6646
Кинески календар丙辰(огн. змеј)
3833 или 3773
    — до —
丁巳年 (огн. змија)
3834 или 3774
Коптски календар853–854
Етиопски календар1129–1130
Еврејски календар4897–4898
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1193–1194
 - Сачка ера1058–1059
 - Кали-југа4237–4238
Холоценски календар11137
Игбоански календар137–138
Ирански календар515–516
Исламски календар531–532
Јапонски календарХоен 3
(保延3年)
Јавански календар1043–1044
Јулијански календар1137
MCXXXVII
Корејски календар3470
Мингуо-календар775 пред Р. Кина
民前775年
Нанакшахи−331
Селевкидски календар1448/1449 г.г.
Тајландски сончев календар1679–1680
Тибетски календар阳火龙年
(машки оган-змеј)
1263 или 882 или 110
    — до —
阴火蛇年
(женски оган-змија)
1264 или 883 или 111

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6645 и 6646 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5887 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4897 и 4898 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1890.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1137 година се протега во 3773 и 3774, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3833 и 3834 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1680. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 531 и 532 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Луј VI Дебелиот

Надворешни врски уреди