< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1121 (MCXXI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1121 година од новата ера, 121. од вториот милениум, 21. од XII век и втора од 1120-тите.

1121 во разни календари
Грегоријански календар1121
MCXXI
Ab urbe condita1874
Ерменски календар570
ԹՎ ՇՀ
Асирски календар5871
Балиски календар1042–1043
Бенгалски календар528
Берберски календар2071
Будистички календар1665
Бурмански календар483
Византиски календар6629–6630
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3817 или 3757
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3818 или 3758
Коптски календар837–838
Етиопски календар1113–1114
Еврејски календар4881–4882
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1177–1178
 - Сачка ера1042–1043
 - Кали-југа4221–4222
Холоценски календар11121
Игбоански календар121–122
Ирански календар499–500
Исламски календар514–515
Јапонски календарХоан 2
(保安2年)
Јавански календар1026–1027
Јулијански календар1121
MCXXI
Корејски календар3454
Мингуо-календар791 пред Р. Кина
民前791年
Нанакшахи−347
Селевкидски календар1432/1433 г.г.
Тајландски сончев календар1663–1664
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1247 или 866 или 94
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1248 или 867 или 95

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6629 и 6630 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5871 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4881 и 4882 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1874.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1121 година се протега во 3757 и 3758, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3817 и 3818 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1664. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 514 и 515 исламска година.

Настани

уреди
 
Јован II Комнин

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди