< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1158 (MCLVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1158 година од новата ера, 158. од вториот милениум, 58. од XII век и деветта од 1150-тите.

1158 во разни календари
Грегоријански календар1158
MCLVIII
Ab urbe condita1911
Ерменски календар607
ԹՎ ՈԷ
Асирски календар5908
Балиски календар1079–1080
Бенгалски календар565
Берберски календар2108
Будистички календар1702
Бурмански календар520
Византиски календар6666–6667
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3854 или 3794
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3855 или 3795
Коптски календар874–875
Етиопски календар1150–1151
Еврејски календар4918–4919
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1214–1215
 - Сачка ера1079–1080
 - Кали-југа4258–4259
Холоценски календар11158
Игбоански календар158–159
Ирански календар536–537
Исламски календар552–553
Јапонски календарХоген 3
(保元3年)
Јавански календар1064–1065
Јулијански календар1158
MCLVIII
Корејски календар3491
Мингуо-календар754 пред Р. Кина
民前754年
Нанакшахи−310
Селевкидски календар1469/1470 г.г.
Тајландски сончев календар1700–1701
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1284 или 903 или 131
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1285 или 904 или 132

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6666 и 6667 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5908 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4918 и 4919 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1911.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1158 година се протега во 3794 и 3795, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3854 и 3855 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1701. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 552 и 553 исламска година.

Настани уреди

 
Статуа на Алфонсо VIII

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди