< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1138 (MCXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1138 година од новата ера, 138. од вториот милениум, 38. од XII век и деветта од 1130-тите.

1138 во разни календари
Грегоријански календар1138
MCXXXVIII
Ab urbe condita1891
Ерменски календар587
ԹՎ ՇՁԷ
Асирски календар5888
Балиски календар1059–1060
Бенгалски календар545
Берберски календар2088
Будистички календар1682
Бурмански календар500
Византиски календар6646–6647
Кинески календар丁巳(огн. змија)
3834 или 3774
    — до —
戊午年 (зем. коњ)
3835 или 3775
Коптски календар854–855
Етиопски календар1130–1131
Еврејски календар4898–4899
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1194–1195
 - Сачка ера1059–1060
 - Кали-југа4238–4239
Холоценски календар11138
Игбоански календар138–139
Ирански календар516–517
Исламски календар532–533
Јапонски календарХоен 4
(保延4年)
Јавански календар1044–1045
Јулијански календар1138
MCXXXVIII
Корејски календар3471
Мингуо-календар774 пред Р. Кина
民前774年
Нанакшахи−330
Селевкидски календар1449/1450 г.г.
Тајландски сончев календар1680–1681
Тибетски календар阴火蛇年
(женски оган-змија)
1264 или 883 или 111
    — до —
阳土马年
(машка земја-коњ)
1265 или 884 или 112

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6646 и 6647 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5888 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4898 и 4899 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1891.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1138 година се протега во 3774 и 3775, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3834 и 3835 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1681. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 532 и 533 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Печатот на царицата Ирина Дукина

Надворешни врски

уреди