< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1109 (MCIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1109 година од новата ера, 109. од вториот милениум, 9. од XII век и последна од 1100-тите.

1109 во разни календари
Грегоријански календар1109
MCIX
Ab urbe condita1862
Ерменски календар558
ԹՎ ՇԾԸ
Асирски календар5859
Балиски календар1030–1031
Бенгалски календар516
Берберски календар2059
Будистички календар1653
Бурмански календар471
Византиски календар6617–6618
Кинески календар戊子(зем. стаорец)
3805 или 3745
    — до —
己丑年 (зем. вол)
3806 или 3746
Коптски календар825–826
Етиопски календар1101–1102
Еврејски календар4869–4870
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1165–1166
 - Сачка ера1030–1031
 - Кали-југа4209–4210
Холоценски календар11109
Игбоански календар109–110
Ирански календар487–488
Исламски календар502–503
Јапонски календарТенин 2
(天仁2年)
Јавански календар1014–1015
Јулијански календар1109
MCIX
Корејски календар3442
Мингуо-календар803 пред Р. Кина
民前803年
Нанакшахи−359
Селевкидски календар1420/1421 г.г.
Тајландски сончев календар1651–1652
Тибетски календар阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1235 или 854 или 82
    — до —
阴土牛年
(женска земја-вол)
1236 или 855 или 83

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6617 и 6618 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5859 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4869 и 4870 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1862.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1109 година се протега во 3745 и 3746, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3805 и 3806 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1652. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 502 и 503 исламска година.

Настани уреди

 
Бертран Тулуски во Триполи

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди