< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1104 (MCIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1104 година од новата ера, 104. од вториот милениум, 4. од XII век и петта од 1100-тите.

1104 во разни календари
Грегоријански календар1104
MCIV
Ab urbe condita1857
Ерменски календар553
ԹՎ ՇԾԳ
Асирски календар5854
Балиски календар1025–1026
Бенгалски календар511
Берберски календар2054
Будистички календар1648
Бурмански календар466
Византиски календар6612–6613
Кинески календар癸未(вод. коза)
3800 или 3740
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3801 или 3741
Коптски календар820–821
Етиопски календар1096–1097
Еврејски календар4864–4865
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1160–1161
 - Сачка ера1025–1026
 - Кали-југа4204–4205
Холоценски календар11104
Игбоански календар104–105
Ирански календар482–483
Исламски календар497–498
Јапонски календарКова 6 / Чоџи 1
(長治元年)
Јавански календар1009–1010
Јулијански календар1104
MCIV
Корејски календар3437
Мингуо-календар808 пред Р. Кина
民前808年
Нанакшахи−364
Селевкидски календар1415/1416 г.г.
Тајландски сончев календар1646–1647
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1230 или 849 или 77
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1231 или 850 или 78

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6612 и 6613 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во градот Асур, станува збор за 5854 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4864 и 4865 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1857.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1104 година се протега во 3740 и 3741, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3800 и 3801 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана и годината ја брои како 1647. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 497 и 498 исламска година.

Настани

уреди
 
Вулканот Хекла, фотографија од 2006 г.
  • Есен – Вулканот Хекла избувнал во Исланд, а ерупцијата зафатила површина од околу 70 km наоколу.[1]

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. „Hekla - volcano, Iceland“. Encyclopedia Britannica (англиски). Посетено на 27 April 2018.