< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1164 (MCLXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1164 година од новата ера, 164. од вториот милениум, 64. од XII век и петта од 1160-тите.

1164 во разни календари
Грегоријански календар1164
MCLXIV
Ab urbe condita1917
Ерменски календар613
ԹՎ ՈԺԳ
Асирски календар5914
Балиски календар1085–1086
Бенгалски календар571
Берберски календар2114
Будистички календар1708
Бурмански календар526
Византиски календар6672–6673
Кинески календар癸未(вод. коза)
3860 или 3800
    — до —
甲申年 (дрв. мајмун)
3861 или 3801
Коптски календар880–881
Етиопски календар1156–1157
Еврејски календар4924–4925
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1220–1221
 - Сачка ера1085–1086
 - Кали-југа4264–4265
Холоценски календар11164
Игбоански календар164–165
Ирански календар542–543
Исламски календар559–560
Јапонски календарЧокан 2
(長寛2年)
Јавански календар1070–1072
Јулијански календар1164
MCLXIV
Корејски календар3497
Мингуо-календар748 пред Р. Кина
民前748年
Нанакшахи−304
Селевкидски календар1475/1476 г.г.
Тајландски сончев календар1706–1707
Тибетски календар阴水羊年
(женска вода-коза)
1290 или 909 или 137
    — до —
阳木猴年
(машко дрво-мајмун)
1291 или 910 или 138

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6672 и 6673 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5914 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4924 и 4925 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1917.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1164 година се протега во 3800 и 3801, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3860 и 3861 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1707. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 559 и 560 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди