< 11 век 12 век 13 век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1106 (MCVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1106 година од новата ера, 106. од вториот милениум, 6. од XII век и седма од 1100-тите.

1106 во разни календари
Грегоријански календар1106
MCVI
Ab urbe condita1859
Ерменски календар555
ԹՎ ՇԾԵ
Асирски календар5856
Балиски календар1027–1028
Бенгалски календар513
Берберски календар2056
Будистички календар1650
Бурмански календар468
Византиски календар6614–6615
Кинески календар乙酉(дрв. петел)
3802 или 3742
    — до —
丙戌年 (огн. куче)
3803 или 3743
Коптски календар822–823
Етиопски календар1098–1099
Еврејски календар4866–4867
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1162–1163
 - Сачка ера1027–1028
 - Кали-југа4206–4207
Холоценски календар11106
Игбоански календар106–107
Ирански календар484–485
Исламски календар499–500
Јапонски календарЧоџи 3 / Каџо 1
(嘉承元年)
Јавански календар1011–1012
Јулијански календар1106
MCVI
Корејски календар3439
Мингуо-календар806 пред Р. Кина
民前806年
Нанакшахи−362
Селевкидски календар1417/1418 г.г.
Тајландски сончев календар1648–1649
Тибетски календар阴木鸡年
(женско дрво-петел)
1232 или 851 или 79
    — до —
阳火狗年
(машки оган-куче)
1233 или 852 или 80

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6614 и 6615 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5856 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4866 и 4867 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1859.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1106 година се протега во 3742 и 3743, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3802 и 3803 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1649. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 499 и 500 исламска година.

Настани

уреди
 
Битката кај Теншбреј

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди
  1. C. Warren Hollister (2003). Henry I, p. 206. (Yale University Press, New Haven & London)