< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1082 (MLXXXII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1082 година од новата ера, 82. од вториот милениум, 82. од XI век и трета од 1080-тите.

1082 во разни календари
Грегоријански календар1082
MLXXXII
Ab urbe condita1835
Ерменски календар531
ԹՎ ՇԼԱ
Асирски календар5832
Балиски календар1003–1004
Бенгалски календар489
Берберски календар2032
Будистички календар1626
Бурмански календар444
Византиски календар6590–6591
Кинески календар辛酉(мет. петел)
3778 или 3718
    — до —
壬戌年 (вод. куче)
3779 или 3719
Коптски календар798–799
Етиопски календар1074–1075
Еврејски календар4842–4843
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1138–1139
 - Сачка ера1003–1004
 - Кали-југа4182–4183
Холоценски календар11082
Игбоански календар82–83
Ирански календар460–461
Исламски календар474–475
Јапонски календарЕјхо 2
(永保2年)
Јавански календар986–987
Јулијански календар1082
MLXXXII
Корејски календар3415
Мингуо-календар830 пред Р. Кина
民前830年
Нанакшахи−386
Селевкидски календар1393/1394 г.г.
Тајландски сончев календар1624–1625
Тибетски календар阴金鸡年
(женско железо-петел)
1208 или 827 или 55
    — до —
阳水狗年
(машка вода-куче)
1209 или 828 или 56

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6590 и 6591 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5832 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4842 и 4843 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1835.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1082 година се протега во 3718 и 3719, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3778 и 3779 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1625. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 474 и 475 исламска година.

Настани уреди

 
Боемунд Тарентски (Антиохиски) - Портрет на Мери Јозеф Блондел

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Предлошка:The Early Medieval Balkans