< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1088 (MLXXXVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1088 година од новата ера, 88. од вториот милениум, 88. од XI век и деветта од 1080-тите.

1088 во разни календари
Грегоријански календар1088
MLXXXVIII
Ab urbe condita1841
Ерменски календар537
ԹՎ ՇԼԷ
Асирски календар5838
Балиски календар1009–1010
Бенгалски календар495
Берберски календар2038
Будистички календар1632
Бурмански календар450
Византиски календар6596–6597
Кинески календар丁卯(огн. зајак)
3784 или 3724
    — до —
戊辰年 (зем. змеј)
3785 или 3725
Коптски календар804–805
Етиопски календар1080–1081
Еврејски календар4848–4849
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1144–1145
 - Сачка ера1009–1010
 - Кали-југа4188–4189
Холоценски календар11088
Игбоански календар88–89
Ирански календар466–467
Исламски календар480–481
Јапонски календарКанџи 2
(寛治2年)
Јавански календар992–993
Јулијански календар1088
MLXXXVIII
Корејски календар3421
Мингуо-календар824 пред Р. Кина
民前824年
Нанакшахи−380
Селевкидски календар1399/1400 г.г.
Тајландски сончев календар1630–1631
Тибетски календар阴火兔年
(женски оган-зајак)
1214 или 833 или 61
    — до —
阳土龙年
(машка земја-змеј)
1215 или 834 или 62

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6596 и 6597 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5838 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4848 и 4849 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1841.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1088 година се протега во 3724 и 3725, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3784 и 3785 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1631. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 480 и 481 исламска година.

Настани

уреди
 
Папа Урбан II (1088–1099)

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди