< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1038 (MXXXVIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1038 година од новата ера, 38. од вториот милениум, 38. од XI век и деветта од 1030-тите.

1038 во разни календари
Грегоријански календар1038
MXXXVIII
Ab urbe condita1791
Ерменски календар487
ԹՎ ՆՁԷ
Асирски календар5788
Балиски календар959–960
Бенгалски календар445
Берберски календар1988
Будистички календар1582
Бурмански календар400
Византиски календар6546–6547
Кинески календар丁丑(огн. вол)
3734 или 3674
    — до —
戊寅年 (зем. тигар)
3735 или 3675
Коптски календар754–755
Етиопски календар1030–1031
Еврејски календар4798–4799
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1094–1095
 - Сачка ера959–960
 - Кали-југа4138–4139
Холоценски календар11038
Игбоански календар38–39
Ирански календар416–417
Исламски календар429–430
Јапонски календарЧорјаку 2
(長暦2年)
Јавански календар941–942
Јулијански календар1038
MXXXVIII
Корејски календар3371
Мингуо-календар874 пред Р. Кина
民前874年
Нанакшахи−430
Селевкидски календар1349/1350 г.г.
Тајландски сончев календар1580–1581
Тибетски календар阴火牛年
(женски оган-вол)
1164 или 783 или 11
    — до —
阳土虎年
(машка земја-тигар)
1165 или 784 или 12

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6546 и 6547 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5788 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4798 и 4799 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1791.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1038 година се протега во 3674 и 3675, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3734 и 3735 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1581. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 429 и 430 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди