< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1043 (MXLIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1043 година од новата ера, 43. од вториот милениум, 43. од XI век и четвртта од 1040-тите.

1043 во разни календари
Грегоријански календар1043
MXLIII
Ab urbe condita1796
Ерменски календар492
ԹՎ ՆՂԲ
Асирски календар5793
Балиски календар964–965
Бенгалски календар450
Берберски календар1993
Будистички календар1587
Бурмански календар405
Византиски календар6551–6552
Кинески календар壬午(вод. коњ)
3739 или 3679
    — до —
癸未年 (вод. коза)
3740 или 3680
Коптски календар759–760
Етиопски календар1035–1036
Еврејски календар4803–4804
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1099–1100
 - Сачка ера964–965
 - Кали-југа4143–4144
Холоценски календар11043
Игбоански календар43–44
Ирански календар421–422
Исламски календар434–435
Јапонски календарЧокју 4
(長久4年)
Јавански календар946–947
Јулијански календар1043
MXLIII
Корејски календар3376
Мингуо-календар869 пред Р. Кина
民前869年
Нанакшахи−425
Селевкидски календар1354/1355 г.г.
Тајландски сончев календар1585–1586
Тибетски календар阳水马年
(машка вода-коњ)
1169 или 788 или 16
    — до —
阴水羊年
(женска вода-коза)
1170 или 789 или 17

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6551 и 6552 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5793 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4803 и 4804 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1796.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1043 година се протега во 3679 и 3680, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3739 и 3740 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1586. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 434 и 435 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди