< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1026 (MXXVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1026 година од новата ера, 26. од вториот милениум, 26. од XI век и седма од 1020-тите.

1026 во разни календари
Грегоријански календар1026
MXXVI
Ab urbe condita1779
Ерменски календар475
ԹՎ ՆՀԵ
Асирски календар5776
Балиски календар947–948
Бенгалски календар433
Берберски календар1976
Будистички календар1570
Бурмански календар388
Византиски календар6534–6535
Кинески календар乙丑(дрв. вол)
3722 или 3662
    — до —
丙寅年 (огн. тигар)
3723 или 3663
Коптски календар742–743
Етиопски календар1018–1019
Еврејски календар4786–4787
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1082–1083
 - Сачка ера947–948
 - Кали-југа4126–4127
Холоценски календар11026
Игбоански календар26–27
Ирански календар404–405
Исламски календар416–417
Јапонски календарМанџу 3
(万寿3年)
Јавански календар928–929
Јулијански календар1026
MXXVI
Корејски календар3359
Мингуо-календар886 пред Р. Кина
民前886年
Нанакшахи−442
Селевкидски календар1337/1338 г.г.
Тајландски сончев календар1568–1569
Тибетски календар阴木牛年
(женско дрво-вол)
1152 или 771 или −1
    — до —
阳火虎年
(машки оган-тигар)
1153 или 772 или 0

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6534 и 6535 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5776 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4786 и 4787 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1779.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1026 година се протега во 3662 и 3663, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3722 и 3723 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1569. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 416 и 417 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди