< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1075 (MLXXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1075 година од новата ера, 75. од вториот милениум, 75. од XI век и шеста од 1070-тите.

1075 во разни календари
Грегоријански календар1075
MLXXV
Ab urbe condita1828
Ерменски календар524
ԹՎ ՇԻԴ
Асирски календар5825
Балиски календар996–997
Бенгалски календар482
Берберски календар2025
Будистички календар1619
Бурмански календар437
Византиски календар6583–6584
Кинески календар甲寅(дрв. тигар)
3771 или 3711
    — до —
乙卯年 (дрв. зајак)
3772 или 3712
Коптски календар791–792
Етиопски календар1067–1068
Еврејски календар4835–4836
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1131–1132
 - Сачка ера996–997
 - Кали-југа4175–4176
Холоценски календар11075
Игбоански календар75–76
Ирански календар453–454
Исламски календар467–468
Јапонски календарЏохо 2
(承保2年)
Јавански календар979–980
Јулијански календар1075
MLXXV
Корејски календар3408
Мингуо-календар837 пред Р. Кина
民前837年
Нанакшахи−393
Селевкидски календар1386/1387 г.г.
Тајландски сончев календар1617–1618
Тибетски календар阳木虎年
(машко дрво-тигар)
1201 или 820 или 48
    — до —
阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1202 или 821 или 49

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6583 и 6584 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5825 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4835 и 4836 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1828.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1075 година се протега во 3711 и 3712, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3771 и 3772 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1618. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 467 и 468 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Танкред Галилејски

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди