< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1002 (MII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1002 година од новата ера, 2. од вториот милениум, 2. од XI век и трета од 1000-тите.

1002 во разни календари
Грегоријански календар1002
MII
Ab urbe condita1755
Ерменски календар451
ԹՎ ՆԾԱ
Асирски календар5752
Балиски календар923–924
Бенгалски календар409
Берберски календар1952
Будистички календар1546
Бурмански календар364
Византиски календар6510–6511
Кинески календар辛丑(мет. вол)
3698 или 3638
    — до —
壬寅年 (вод. тигар)
3699 или 3639
Коптски календар718–719
Етиопски календар994–995
Еврејски календар4762–4763
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1058–1059
 - Сачка ера923–924
 - Кали-југа4102–4103
Холоценски календар11002
Игбоански календар2–3
Ирански календар380–381
Исламски календар392–393
Јапонски календарЧохо 4
(長保4年)
Јавански календар904–905
Јулијански календар1002
MII
Корејски календар3335
Мингуо-календар910 пред Р. Кина
民前910年
Нанакшахи−466
Селевкидски календар1313/1314 г.г.
Тајландски сончев календар1544–1545
Тибетски календар阴金牛年
(женско железо-вол)
1128 или 747 или −25
    — до —
阳水虎年
(машка вода-тигар)
1129 или 748 или −24

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6510 и 6511 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5752 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4762 и 4763 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1755.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1002 година се протега во 3638 и 3639, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3698 и 3699 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1545. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 392 и 393 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди