< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1098 (MXCVIII) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1098. година од новата ера, 98. од вториот милениум, 98. од 11 век и деветта од 1090-тите.

1098 г.  во други календари
Грегоријански календар 1098
MXCVIII
Ab urbe condita 1851
Асирски календар 5848
Бахајски календар -746–-745
Бенгалски календар 505
Берберски календар 2048
Будистички календар 1642
Бурмански календар 460
Византиски календар 6606–6607
Еврејски календар 4858–4859
Ерменски календар 547
ԹՎ ՇԽԷ
Етиопски календар 1090-1091
Игбоански календар 98–99
Ирански календар 476–477
Исламски календар 491–492
Јулијански календар 1098    MXCVIII
Кинески календар 丁丑年月日
(3734/3794)
— до —
戊寅年月日
(3735/3795)
Коптски календар 814–815
Корејски календар 3431
Календар Мингуо 814 пред РК
民前814年
Селевкидски календар 1409–1410
Тајландски сончев календар 1641
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1154–1155
 - Шака самват 1020–1021
 - Кали југа 4199–4200
Холоценски календар 11098
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6606 и 6607 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5848 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4858 и 4859 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1851.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1098. година се протега во 3734 и 3735, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3794 и 3795 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1641. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 491 и 492 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди