< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1055 (MLV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1055 година од новата ера, 55. од вториот милениум, 55. од XI век и шеста од 1050-тите.

1055 во разни календари
Грегоријански календар1055
MLV
Ab urbe condita1808
Ерменски календар504
ԹՎ ՇԴ
Асирски календар5805
Балиски календар976–977
Бенгалски календар462
Берберски календар2005
Будистички календар1599
Бурмански календар417
Византиски календар6563–6564
Кинески календар甲午(дрв. коњ)
3751 или 3691
    — до —
乙未年 (дрв. коза)
3752 или 3692
Коптски календар771–772
Етиопски календар1047–1048
Еврејски календар4815–4816
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1111–1112
 - Сачка ера976–977
 - Кали-југа4155–4156
Холоценски календар11055
Игбоански календар55–56
Ирански календар433–434
Исламски календар446–447
Јапонски календарТенги 3
(天喜3年)
Јавански календар958–959
Јулијански календар1055
MLV
Корејски календар3388
Мингуо-календар857 пред Р. Кина
民前857年
Нанакшахи−413
Селевкидски календар1366/1367 г.г.
Тајландски сончев календар1597–1598
Тибетски календар阳木马年
(машко дрво-коњ)
1181 или 800 или 28
    — до —
阴木羊年
(женско дрво-коза)
1182 или 801 или 29

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6563 и 6564 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5805 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4815 и 4816 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1808.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1055 година се протега во 3691 и 3692, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3751 и 3752 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1598. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 446 и 447 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди