< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1048 (MXLVIII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1048 година од новата ера, 48. од вториот милениум, 48. од XI век и деветта од 1040-тите.

1048 во разни календари
Грегоријански календар1048
MXLVIII
Ab urbe condita1801
Ерменски календар497
ԹՎ ՆՂԷ
Асирски календар5798
Балиски календар969–970
Бенгалски календар455
Берберски календар1998
Будистички календар1592
Бурмански календар410
Византиски календар6556–6557
Кинески календар丁亥(огн. свиња)
3744 или 3684
    — до —
戊子年 (зем. стаорец)
3745 или 3685
Коптски календар764–765
Етиопски календар1040–1041
Еврејски календар4808–4809
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1104–1105
 - Сачка ера969–970
 - Кали-југа4148–4149
Холоценски календар11048
Игбоански календар48–49
Ирански календар426–427
Исламски календар439–440
Јапонски календарЕјшо 3
(永承3年)
Јавански календар951–952
Јулијански календар1048
MXLVIII
Корејски календар3381
Мингуо-календар864 пред Р. Кина
民前864年
Нанакшахи−420
Селевкидски календар1359/1360 г.г.
Тајландски сончев календар1590–1591
Тибетски календар阴火猪年
(женски оган-свиња)
1174 или 793 или 21
    — до —
阳土鼠年
(машка земја-стаорец)
1175 или 794 или 22

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6556 и 6557 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5798 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4808 и 4809 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1801.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1048 година се протега во 3684 и 3685, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3744 и 3745 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1591. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 439 и 440 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди