< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1080 (MLXXX) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1080 година од новата ера, 80. од вториот милениум, 80. од XI век и прва од 1080-тите.

1080 во разни календари
Грегоријански календар1080
MLXXX
Ab urbe condita1833
Ерменски календар529
ԹՎ ՇԻԹ
Асирски календар5830
Балиски календар1001–1002
Бенгалски календар487
Берберски календар2030
Будистички календар1624
Бурмански календар442
Византиски календар6588–6589
Кинески календар己未(зем. коза)
3776 или 3716
    — до —
庚申年 (мет. мајмун)
3777 или 3717
Коптски календар796–797
Етиопски календар1072–1073
Еврејски календар4840–4841
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1136–1137
 - Сачка ера1001–1002
 - Кали-југа4180–4181
Холоценски календар11080
Игбоански календар80–81
Ирански календар458–459
Исламски календар472–473
Јапонски календарЏорјаку 4
(承暦4年)
Јавански календар984–985
Јулијански календар1080
MLXXX
Корејски календар3413
Мингуо-календар832 пред Р. Кина
民前832年
Нанакшахи−388
Селевкидски календар1391/1392 г.г.
Тајландски сончев календар1622–1623
Тибетски календар阴土羊年
(женска земја-коза)
1206 или 825 или 53
    — до —
阳金猴年
(машко железо-мајмун)
1207 или 826 или 54

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6588 и 6589 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5830 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4840 и 4841 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1833.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1080 година се протега во 3716 и 3717, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3776 и 3777 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1623. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 472 и 473 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди
 
Абелард Батски држи предавања

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди