< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1092 (MXCII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1092 година од новата ера, 92. од вториот милениум, 92. од XI век и трета од 1090-тите.

1092 во разни календари
Грегоријански календар1092
MXCII
Ab urbe condita1845
Ерменски календар541
ԹՎ ՇԽԱ
Асирски календар5842
Балиски календар1013–1014
Бенгалски календар499
Берберски календар2042
Будистички календар1636
Бурмански календар454
Византиски календар6600–6601
Кинески календар辛未(мет. коза)
3788 или 3728
    — до —
壬申年 (вод. мајмун)
3789 или 3729
Коптски календар808–809
Етиопски календар1084–1085
Еврејски календар4852–4853
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1148–1149
 - Сачка ера1013–1014
 - Кали-југа4192–4193
Холоценски календар11092
Игбоански календар92–93
Ирански календар470–471
Исламски календар484–485
Јапонски календарКанџи 6
(寛治6年)
Јавански календар996–997
Јулијански календар1092
MXCII
Корејски календар3425
Мингуо-календар820 пред Р. Кина
民前820年
Нанакшахи−376
Селевкидски календар1403/1404 г.г.
Тајландски сончев календар1634–1635
Тибетски календар阴金羊年
(женско железо-коза)
1218 или 837 или 65
    — до —
阳水猴年
(машка вода-мајмун)
1219 или 838 или 66

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6600 и 6601 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5842 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4852 и 4853 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1845.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1092 година се протега во 3728 и 3729, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3788 и 3789 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1635. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 484 и 485 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

 
Малик шах I

Надворешни врски уреди