< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1089 (MLXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1089 година од новата ера, 89. од вториот милениум, 89. од XI век и последна од 1080-тите.

1089 во разни календари
Грегоријански календар1089
MLXXXIX
Ab urbe condita1842
Ерменски календар538
ԹՎ ՇԼԸ
Асирски календар5839
Балиски календар1010–1011
Бенгалски календар496
Берберски календар2039
Будистички календар1633
Бурмански календар451
Византиски календар6597–6598
Кинески календар戊辰(зем. змеј)
3785 или 3725
    — до —
己巳年 (зем. змија)
3786 или 3726
Коптски календар805–806
Етиопски календар1081–1082
Еврејски календар4849–4850
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1145–1146
 - Сачка ера1010–1011
 - Кали-југа4189–4190
Холоценски календар11089
Игбоански календар89–90
Ирански календар467–468
Исламски календар481–482
Јапонски календарКанџи 3
(寛治3年)
Јавански календар993–994
Јулијански календар1089
MLXXXIX
Корејски календар3422
Мингуо-календар823 пред Р. Кина
民前823年
Нанакшахи−379
Селевкидски календар1400/1401 г.г.
Тајландски сончев календар1631–1632
Тибетски календар阳土龙年
(машка земја-змеј)
1215 или 834 или 62
    — до —
阴土蛇年
(женска земја-змија)
1216 или 835 или 63

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6597 и 6598 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5839 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4849 и 4850 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1842.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1089 година се протега во 3725 и 3726, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3785 и 3786 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1632. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 481 и 482 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди
 
Кралот Дмитар Звонимир и кралицата Елена Унгарска

Надворешни врски

уреди