< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1003 (MIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1003 година од новата ера, 3. од вториот милениум, 3. од XI век и четвртта од 1000-тите.

1003 во разни календари
Грегоријански календар1003
MIII
Ab urbe condita1756
Ерменски календар452
ԹՎ ՆԾԲ
Асирски календар5753
Балиски календар924–925
Бенгалски календар410
Берберски календар1953
Будистички календар1547
Бурмански календар365
Византиски календар6511–6512
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3699 или 3639
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3700 или 3640
Коптски календар719–720
Етиопски календар995–996
Еврејски календар4763–4764
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1059–1060
 - Сачка ера924–925
 - Кали-југа4103–4104
Холоценски календар11003
Игбоански календар3–4
Ирански календар381–382
Исламски календар393–394
Јапонски календарЧохо 5
(長保5年)
Јавански календар905–906
Јулијански календар1003
MIII
Корејски календар3336
Мингуо-календар909 пред Р. Кина
民前909年
Нанакшахи−465
Селевкидски календар1314/1315 г.г.
Тајландски сончев календар1545–1546
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1129 или 748 или −24
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1130 или 749 или −23

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6511 и 6512 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5753 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4763 и 4764 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1756.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1003 година се протега во 3639 и 3640, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3699 и 3700 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1546. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 393 и 394 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди