< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1056 (MLVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1056 година од новата ера, 56. од вториот милениум, 56. од XI век и седма од 1050-тите.

1056 во разни календари
Грегоријански календар1056
MLVI
Ab urbe condita1809
Ерменски календар505
ԹՎ ՇԵ
Асирски календар5806
Балиски календар977–978
Бенгалски календар463
Берберски календар2006
Будистички календар1600
Бурмански календар418
Византиски календар6564–6565
Кинески календар乙未(дрв. коза)
3752 или 3692
    — до —
丙申年 (огн. мајмун)
3753 или 3693
Коптски календар772–773
Етиопски календар1048–1049
Еврејски календар4816–4817
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1112–1113
 - Сачка ера977–978
 - Кали-југа4156–4157
Холоценски календар11056
Игбоански календар56–57
Ирански календар434–435
Исламски календар447–448
Јапонски календарТенги 4
(天喜4年)
Јавански календар959–960
Јулијански календар1056
MLVI
Корејски календар3389
Мингуо-календар856 пред Р. Кина
民前856年
Нанакшахи−412
Селевкидски календар1367/1368 г.г.
Тајландски сончев календар1598–1599
Тибетски календар阴木羊年
(женско дрво-коза)
1182 или 801 или 29
    — до —
阳火猴年
(машки оган-мајмун)
1183 или 802 или 30

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6564 и 6565 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5806 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4816 и 4817 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1809.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1056 година се протега во 3692 и 3693, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3752 и 3753 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1599. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 447 и 448 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди