< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1006 (MVI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1006 година од новата ера, 6. од вториот милениум, 6. од XI век и седма од 1000-тите.

1006 во разни календари
Грегоријански календар1006
MVI
Ab urbe condita1759
Ерменски календар455
ԹՎ ՆԾԵ
Асирски календар5756
Балиски календар927–928
Бенгалски календар413
Берберски календар1956
Будистички календар1550
Бурмански календар368
Византиски календар6514–6515
Кинески календар乙巳(дрв. змија)
3702 или 3642
    — до —
丙午年 (огн. коњ)
3703 или 3643
Коптски календар722–723
Етиопски календар998–999
Еврејски календар4766–4767
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1062–1063
 - Сачка ера927–928
 - Кали-југа4106–4107
Холоценски календар11006
Игбоански календар6–7
Ирански календар384–385
Исламски календар396–397
Јапонски календарКанико 3
(寛弘3年)
Јавански календар908–909
Јулијански календар1006
MVI
Корејски календар3339
Мингуо-календар906 пред Р. Кина
民前906年
Нанакшахи−462
Селевкидски календар1317/1318 г.г.
Тајландски сончев календар1548–1549
Тибетски календар阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1132 или 751 или −21
    — до —
阳火马年
(машки оган-коњ)
1133 или 752 или −20

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6514 и 6515 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5756 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4766 и 4767 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1759.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1006 година се протега во 3642 и 3643, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3702 и 3703 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1549. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 396 и 397 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди