< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1041 (MXLI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1041 година од новата ера, 41. од вториот милениум, 41. од XI век и втора од 1040-тите.

1041 во разни календари
Грегоријански календар1041
MXLI
Ab urbe condita1794
Ерменски календар490
ԹՎ ՆՂ
Асирски календар5791
Балиски календар962–963
Бенгалски календар448
Берберски календар1991
Будистички календар1585
Бурмански календар403
Византиски календар6549–6550
Кинески календар庚辰(мет. змеј)
3737 или 3677
    — до —
辛巳年 (мет. змија)
3738 или 3678
Коптски календар757–758
Етиопски календар1033–1034
Еврејски календар4801–4802
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1097–1098
 - Сачка ера962–963
 - Кали-југа4141–4142
Холоценски календар11041
Игбоански календар41–42
Ирански календар419–420
Исламски календар432–433
Јапонски календарЧокју 2
(長久2年)
Јавански календар944–945
Јулијански календар1041
MXLI
Корејски календар3374
Мингуо-календар871 пред Р. Кина
民前871年
Нанакшахи−427
Селевкидски календар1352/1353 г.г.
Тајландски сончев календар1583–1584
Тибетски календар阳金龙年
(машко железо-змеј)
1167 или 786 или 14
    — до —
阴金蛇年
(женско железо-змија)
1168 или 787 или 15

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6549 и 6550 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5791 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4801 и 4802 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1794.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1041 година се протега во 3677 и 3678, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3737 и 3738 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1584. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 432 и 433 исламска година.

Настани

уреди
 
Петар Делјан
  • Се одиграла Островската битка, во која македонскиот цар Петар Делјан бил поразен од византиската војска, во голема мера помогната од викиншка платеничка војска на чело со идниот норвешки крал Харалд III. Овие подвизи на Харалд кај Острово се опишани во норвешка сага за неговите дела.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди