< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1042 (MXLII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1042 година од новата ера, 42. од вториот милениум, 42. од XI век и трета од 1040-тите.

1042 во разни календари
Грегоријански календар1042
MXLII
Ab urbe condita1795
Ерменски календар491
ԹՎ ՆՂԱ
Асирски календар5792
Балиски календар963–964
Бенгалски календар449
Берберски календар1992
Будистички календар1586
Бурмански календар404
Византиски календар6550–6551
Кинески календар辛巳(мет. змија)
3738 или 3678
    — до —
壬午年 (вод. коњ)
3739 или 3679
Коптски календар758–759
Етиопски календар1034–1035
Еврејски календар4802–4803
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1098–1099
 - Сачка ера963–964
 - Кали-југа4142–4143
Холоценски календар11042
Игбоански календар42–43
Ирански календар420–421
Исламски календар433–434
Јапонски календарЧокју 3
(長久3年)
Јавански календар945–946
Јулијански календар1042
MXLII
Корејски календар3375
Мингуо-календар870 пред Р. Кина
民前870年
Нанакшахи−426
Селевкидски календар1353/1354 г.г.
Тајландски сончев календар1584–1585
Тибетски календар阴金蛇年
(женско железо-змија)
1168 или 787 или 15
    — до —
阳水马年
(машка вода-коњ)
1169 или 788 или 16

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6550 и 6551 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5792 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4802 и 4803 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1795.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1042 година се протега во 3678 и 3679, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3738 и 3739 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1585. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 433 и 434 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди