< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1072 (MLXXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1072 година од новата ера, 72. од вториот милениум, 72. од XI век и трета од 1070-тите.

1072 во разни календари
Грегоријански календар1072
MLXXII
Ab urbe condita1825
Ерменски календар521
ԹՎ ՇԻԱ
Асирски календар5822
Балиски календар993–994
Бенгалски календар479
Берберски календар2022
Будистички календар1616
Бурмански календар434
Византиски календар6580–6581
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3768 или 3708
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3769 или 3709
Коптски календар788–789
Етиопски календар1064–1065
Еврејски календар4832–4833
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1128–1129
 - Сачка ера993–994
 - Кали-југа4172–4173
Холоценски календар11072
Игбоански календар72–73
Ирански календар450–451
Исламски календар464–465
Јапонски календарЕнкју 4
(延久4年)
Јавански календар976–977
Јулијански календар1072
MLXXII
Корејски календар3405
Мингуо-календар840 пред Р. Кина
民前840年
Нанакшахи−396
Селевкидски календар1383/1384 г.г.
Тајландски сончев календар1614–1615
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1198 или 817 или 45
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1199 или 818 или 46

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6580 и 6581 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5822 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4832 и 4833 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1825.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1072 година се протега во 3708 и 3709, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3768 и 3769 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1615. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 464 и 465 исламска година.

Настани уреди

 
Роџер I ги добива клучевите од Палермо

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди