< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1050 (ML) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1050 година од новата ера, 50. од вториот милениум, 50. од XI век и прва од 1050-тите.

1050 во разни календари
Грегоријански календар1050
ML
Ab urbe condita1803
Ерменски календар499
ԹՎ ՆՂԹ
Асирски календар5800
Балиски календар971–972
Бенгалски календар457
Берберски календар2000
Будистички календар1594
Бурмански календар412
Византиски календар6558–6559
Кинески календар己丑(зем. вол)
3746 или 3686
    — до —
庚寅年 (мет. тигар)
3747 или 3687
Коптски календар766–767
Етиопски календар1042–1043
Еврејски календар4810–4811
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1106–1107
 - Сачка ера971–972
 - Кали-југа4150–4151
Холоценски календар11050
Игбоански календар50–51
Ирански календар428–429
Исламски календар441–442
Јапонски календарЕјшо 5
(永承5年)
Јавански календар953–954
Јулијански календар1050
ML
Корејски календар3383
Мингуо-календар862 пред Р. Кина
民前862年
Нанакшахи−418
Селевкидски календар1361/1362 г.г.
Тајландски сончев календар1592–1593
Тибетски календар阴土牛年
(женска земја-вол)
1176 или 795 или 23
    — до —
阳金虎年
(машко железо-тигар)
1177 или 796 или 24

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6558 и 6559 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5800 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4810 и 4811 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1803.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1050 година се протега во 3686 и 3687, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3746 и 3747 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1593. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 441 и 442 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди