< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1065 (MLXV) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1065 година од новата ера, 65. од вториот милениум, 65. од XI век и шеста од 1060-тите.

1065 во разни календари
Грегоријански календар1065
MLXV
Ab urbe condita1818
Ерменски календар514
ԹՎ ՇԺԴ
Асирски календар5815
Балиски календар986–987
Бенгалски календар472
Берберски календар2015
Будистички календар1609
Бурмански календар427
Византиски календар6573–6574
Кинески календар甲辰(дрв. змеј)
3761 или 3701
    — до —
乙巳年 (дрв. змија)
3762 или 3702
Коптски календар781–782
Етиопски календар1057–1058
Еврејски календар4825–4826
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1121–1122
 - Сачка ера986–987
 - Кали-југа4165–4166
Холоценски календар11065
Игбоански календар65–66
Ирански календар443–444
Исламски календар457–458
Јапонски календарКохеј 8 / Џирјаку 1
(治暦元年)
Јавански календар968–969
Јулијански календар1065
MLXV
Корејски календар3398
Мингуо-календар847 пред Р. Кина
民前847年
Нанакшахи−403
Селевкидски календар1376/1377 г.г.
Тајландски сончев календар1607–1608
Тибетски календар阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1191 или 810 или 38
    — до —
阴木蛇年
(женско дрво-змија)
1192 или 811 или 39

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6573 и 6574 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5815 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4825 и 4826 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1818.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1065 година се протега во 3701 и 3702, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3761 и 3762 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1608. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 457 и 458 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

 
Владислав I

Починале уреди

Надворешни врски уреди