< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1063 (MLXIII) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1063 година од новата ера, 63. од вториот милениум, 63. од XI век и четвртта од 1060-тите.

1063 во разни календари
Грегоријански календар1063
MLXIII
Ab urbe condita1816
Ерменски календар512
ԹՎ ՇԺԲ
Асирски календар5813
Балиски календар984–985
Бенгалски календар470
Берберски календар2013
Будистички календар1607
Бурмански календар425
Византиски календар6571–6572
Кинески календар壬寅(вод. тигар)
3759 или 3699
    — до —
癸卯年 (вод. зајак)
3760 или 3700
Коптски календар779–780
Етиопски календар1055–1056
Еврејски календар4823–4824
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1119–1120
 - Сачка ера984–985
 - Кали-југа4163–4164
Холоценски календар11063
Игбоански календар63–64
Ирански календар441–442
Исламски календар454–456
Јапонски календарКохеј 6
(康平6年)
Јавански календар966–967
Јулијански календар1063
MLXIII
Корејски календар3396
Мингуо-календар849 пред Р. Кина
民前849年
Нанакшахи−405
Селевкидски календар1374/1375 г.г.
Тајландски сончев календар1605–1606
Тибетски календар阳水虎年
(машка вода-тигар)
1189 или 808 или 36
    — до —
阴水兔年
(женска вода-зајак)
1190 или 809 или 37

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6571 и 6572 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5813 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4823 и 4824 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1816.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1063 година се протега во 3699 и 3700, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3759 и 3760 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1606. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 454 и 456 исламска година.

Настани

уреди
 
Битката кај Черами
  • јуни - Битката кај Черами, една од најзначајните битки во норманското освојување на Сицилија, 1060–1091 година.

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди