< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1012 (MXII) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1012 година од новата ера, 12. од вториот милениум, 12. од XI век и трета од 1010-тите.

1012 во разни календари
Грегоријански календар1012
MXII
Ab urbe condita1765
Ерменски календар461
ԹՎ ՆԿԱ
Асирски календар5762
Балиски календар933–934
Бенгалски календар419
Берберски календар1962
Будистички календар1556
Бурмански календар374
Византиски календар6520–6521
Кинески календар辛亥(мет. свиња)
3708 или 3648
    — до —
壬子年 (вод. стаорец)
3709 или 3649
Коптски календар728–729
Етиопски календар1004–1005
Еврејски календар4772–4773
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1068–1069
 - Сачка ера933–934
 - Кали-југа4112–4113
Холоценски календар11012
Игбоански календар12–13
Ирански календар390–391
Исламски календар402–403
Јапонски календарКанико 9 / Чова 1
(長和元年)
Јавански календар914–915
Јулијански календар1012
MXII
Корејски календар3345
Мингуо-календар900 пред Р. Кина
民前900年
Нанакшахи−456
Селевкидски календар1323/1324 г.г.
Тајландски сончев календар1554–1555
Тибетски календар阴金猪年
(женско железо-свиња)
1138 или 757 или −15
    — до —
阳水鼠年
(машка вода-стаорец)
1139 или 758 или −14

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6520 и 6521 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5762 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4772 и 4773 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1765.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1012 година се протега во 3648 и 3649, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3708 и 3709 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1555. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 402 и 403 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди