< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1004 (MIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1004 година од новата ера, 4. од вториот милениум, 4. од XI век и петта од 1000-тите.

1004 во разни календари
Грегоријански календар1004
MIV
Ab urbe condita1757
Ерменски календар453
ԹՎ ՆԾԳ
Асирски календар5754
Балиски календар925–926
Бенгалски календар411
Берберски календар1954
Будистички календар1548
Бурмански календар366
Византиски календар6512–6513
Кинески календар癸卯(вод. зајак)
3700 или 3640
    — до —
甲辰年 (дрв. змеј)
3701 или 3641
Коптски календар720–721
Етиопски календар996–997
Еврејски календар4764–4765
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1060–1061
 - Сачка ера925–926
 - Кали-југа4104–4105
Холоценски календар11004
Игбоански календар4–5
Ирански календар382–383
Исламски календар394–395
Јапонски календарЧохо 6 / Канико 1
(寛弘元年)
Јавански календар906–907
Јулијански календар1004
MIV
Корејски календар3337
Мингуо-календар908 пред Р. Кина
民前908年
Нанакшахи−464
Селевкидски календар1315/1316 г.г.
Тајландски сончев календар1546–1547
Тибетски календар阴水兔年
(женска вода-зајак)
1130 или 749 или −23
    — до —
阳木龙年
(машко дрво-змеј)
1131 или 750 или −22

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6512 и 6513 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5754 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4764 и 4765 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1757.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1004 година се протега во 3640 и 3641, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3700 и 3701 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1547. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 394 и 395 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди