< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1096 (MXCVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1096 година од новата ера, 96. од вториот милениум, 96. од XI век и седма од 1090-тите.

1096 во разни календари
Грегоријански календар1096
MXCVI
Ab urbe condita1849
Ерменски календар545
ԹՎ ՇԽԵ
Асирски календар5846
Балиски календар1017–1018
Бенгалски календар503
Берберски календар2046
Будистички календар1640
Бурмански календар458
Византиски календар6604–6605
Кинески календар乙亥(дрв. свиња)
3792 или 3732
    — до —
丙子年 (огн. стаорец)
3793 или 3733
Коптски календар812–813
Етиопски календар1088–1089
Еврејски календар4856–4857
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1152–1153
 - Сачка ера1017–1018
 - Кали-југа4196–4197
Холоценски календар11096
Игбоански календар96–97
Ирански календар474–475
Исламски календар488–490
Јапонски календарKahō 3 / Ејчо 1
(永長元年)
Јавански календар1000–1001
Јулијански календар1096
MXCVI
Корејски календар3429
Мингуо-календар816 пред Р. Кина
民前816年
Нанакшахи−372
Селевкидски календар1407/1408 г.г.
Тајландски сончев календар1638–1639
Тибетски календар阴木猪年
(женско дрво-свиња)
1222 или 841 или 69
    — до —
阳火鼠年
(машки оган-стаорец)
1223 или 842 или 70

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6604 и 6605 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5846 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4856 и 4857 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1849.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1096 година се протега во 3732 и 3733, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3792 и 3793 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1639. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 488 и 490 исламска година.

Настани уреди

 
Петар повикува на Првата крстоносна војна

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди

  1. Steven Runciman (1951). A History of the Crusades. Volume I: The First Crusade and the Foundation of the Kingdom of Jerusalem, p. 101. ISBN 978-0-141-98550-3.