< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1094 (MXCIV) била година според јулијанскиот календар. Тоа била 1094. година од новата ера, 94. од вториот милениум, 94. од 11 век и петта од 1090-тите.

1094 г.  во други календари
Грегоријански календар 1094
MXCIV
Ab urbe condita 1847
Асирски календар 5844
Бахајски календар -750–-749
Бенгалски календар 501
Берберски календар 2044
Будистички календар 1638
Бурмански календар 456
Византиски календар 6602–6603
Еврејски календар 4854–4855
Ерменски календар 543
ԹՎ ՇԽԳ
Етиопски календар 1086-1087
Игбоански календар 94–95
Ирански календар 472–473
Исламски календар 486–487
Јулијански календар 1094    MXCIV
Кинески календар 癸酉年月日
(3730/3790)
— до —
甲戌年月日
(3731/3791)
Коптски календар 810–811
Корејски календар 3427
Календар Мингуо 818 пред РК
民前818年
Селевкидски календар 1405–1406
Тајландски сончев календар 1637
Хиндуистички календари
 - Викрам самват 1150–1151
 - Шака самват 1016–1017
 - Кали југа 4195–4196
Холоценски календар 11094
Џуче-календар нема (пред 1912)

Други календариУреди

Годината била броена од страна на различни народи, па се среќава во бројни други календари. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6602 и 6603 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г.п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5844 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г.п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4854 и 4855 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г.п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1847.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61. година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г.п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г.п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1094. година се протега во 3730 и 3731, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3790 и 3791 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1637. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 486 и 487 исламска година.

НастаниУреди

РодениУреди

ПочиналеУреди