< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1001 (MI) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1001 година од новата ера, 1. од вториот милениум, 1. од XI век и втора од 1000-тите.

1001 во разни календари
Грегоријански календар1001
MI
Ab urbe condita1754
Ерменски календар450
ԹՎ ՆԾ
Асирски календар5751
Балиски календар922–923
Бенгалски календар408
Берберски календар1951
Будистички календар1545
Бурмански календар363
Византиски календар6509–6510
Кинески календар庚子(мет. стаорец)
3697 или 3637
    — до —
辛丑年 (мет. вол)
3698 или 3638
Коптски календар717–718
Етиопски календар993–994
Еврејски календар4761–4762
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1057–1058
 - Сачка ера922–923
 - Кали-југа4101–4102
Холоценски календар11001
Игбоански календар1–2
Ирански календар379–380
Исламски календар391–392
Јапонски календарЧохо 3
(長保3年)
Јавански календар902–904
Јулијански календар1001
MI
Корејски календар3334
Мингуо-календар911 пред Р. Кина
民前911年
Нанакшахи−467
Селевкидски календар1312/1313 г.г.
Тајландски сончев календар1543–1544
Тибетски календар阳金鼠年
(машко железо-стаорец)
1127 или 746 или −26
    — до —
阴金牛年
(женско железо-вол)
1128 или 747 или −25

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6509 и 6510 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5751 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4761 и 4762 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1754.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1001 година се протега во 3637 и 3638, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3697 и 3698 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1544. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 391 и 392 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди