< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1039 (MXXXIX) — година според општоприфатениот календар. Тоа била 1039 година од новата ера, 39. од вториот милениум, 39. од XI век и последна од 1030-тите.

1039 во разни календари
Грегоријански календар1039
MXXXIX
Ab urbe condita1792
Ерменски календар488
ԹՎ ՆՁԸ
Асирски календар5789
Балиски календар960–961
Бенгалски календар446
Берберски календар1989
Будистички календар1583
Бурмански календар401
Византиски календар6547–6548
Кинески календар戊寅(зем. тигар)
3735 или 3675
    — до —
己卯年 (зем. зајак)
3736 или 3676
Коптски календар755–756
Етиопски календар1031–1032
Еврејски календар4799–4800
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1095–1096
 - Сачка ера960–961
 - Кали-југа4139–4140
Холоценски календар11039
Игбоански календар39–40
Ирански календар417–418
Исламски календар430–431
Јапонски календарЧорјаку 3
(長暦3年)
Јавански календар942–943
Јулијански календар1039
MXXXIX
Корејски календар3372
Мингуо-календар873 пред Р. Кина
民前873年
Нанакшахи−429
Селевкидски календар1350/1351 г.г.
Тајландски сончев календар1581–1582
Тибетски календар阳土虎年
(машка земја-тигар)
1165 или 784 или 12
    — до —
阴土兔年
(женска земја-зајак)
1166 или 785 или 13

Други календари уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6547 и 6548 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5789 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4799 и 4800 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1792.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1039 година се протега во 3675 и 3676, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3735 и 3736 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1582. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 430 и 431 исламска година.

Настани уреди

Родени уреди

Починале уреди

Надворешни врски уреди