< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1016 (MXVI) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1016 година од новата ера, 16. од вториот милениум, 16. од XI век и седма од 1010-тите.

1016 во разни календари
Грегоријански календар1016
MXVI
Ab urbe condita1769
Ерменски календар465
ԹՎ ՆԿԵ
Асирски календар5766
Балиски календар937–938
Бенгалски календар423
Берберски календар1966
Будистички календар1560
Бурмански календар378
Византиски календар6524–6525
Кинески календар乙卯(дрв. зајак)
3712 или 3652
    — до —
丙辰年 (огн. змеј)
3713 или 3653
Коптски календар732–733
Етиопски календар1008–1009
Еврејски календар4776–4777
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1072–1073
 - Сачка ера937–938
 - Кали-југа4116–4117
Холоценски календар11016
Игбоански календар16–17
Ирански календар394–395
Исламски календар406–407
Јапонски календарЧова 5
(長和5年)
Јавански календар918–919
Јулијански календар1016
MXVI
Корејски календар3349
Мингуо-календар896 пред Р. Кина
民前896年
Нанакшахи−452
Селевкидски календар1327/1328 г.г.
Тајландски сончев календар1558–1559
Тибетски календар阴木兔年
(женско дрво-зајак)
1142 или 761 или −11
    — до —
阳火龙年
(машки оган-змеј)
1143 или 762 или −10

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6524 и 6525 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5766 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4776 и 4777 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1769.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1016 година се протега во 3652 и 3653, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3712 и 3713 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1559. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 406 и 407 исламска година.

Настани

уреди

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди