< X век XI век XII век >
01 02 03 04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
51 52 53 54 55 56 57 58 59 60
61 62 63 64 65 66 67 68 69 70
71 72 73 74 75 76 77 78 79 80
81 82 83 84 85 86 87 88 89 90
91 92 93 94 95 96 97 98 99 00

1084 (MLXXXIV) — престапна година според општоприфатениот календар. Тоа била 1084 година од новата ера, 84. од вториот милениум, 84. од XI век и петта од 1080-тите.

1084 во разни календари
Грегоријански календар1084
MLXXXIV
Ab urbe condita1837
Ерменски календар533
ԹՎ ՇԼԳ
Асирски календар5834
Балиски календар1005–1006
Бенгалски календар491
Берберски календар2034
Будистички календар1628
Бурмански календар446
Византиски календар6592–6593
Кинески календар癸亥(вод. свиња)
3780 или 3720
    — до —
甲子年 (дрв. стаорец)
3781 или 3721
Коптски календар800–801
Етиопски календар1076–1077
Еврејски календар4844–4845
Хиндуистички календари
 - Викрамска ера1140–1141
 - Сачка ера1005–1006
 - Кали-југа4184–4185
Холоценски календар11084
Игбоански календар84–85
Ирански календар462–463
Исламски календар476–477
Јапонски календарЕјхо 4 / Отоку 1
(応徳元年)
Јавански календар988–989
Јулијански календар1084
MLXXXIV
Корејски календар3417
Мингуо-календар828 пред Р. Кина
民前828年
Нанакшахи−384
Селевкидски календар1395/1396 г.г.
Тајландски сончев календар1626–1627
Тибетски календар阴水猪年
(женска вода-свиња)
1210 или 829 или 57
    — до —
阳木鼠年
(машко дрво-стаорец)
1211 или 830 или 58

Други календари

уреди

Истата година се среќава поинаку во календарите на различни народи и култури. Меѓу попознатите се вбројуваат: византискиот, асирскиот, еврејскиот, римскиот, кинескиот, будистичкиот и исламскиот.

Така, во византискиот календар, којшто времето го мери од создавањето на светот според Библијата, на 1 септември 5509 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар, истата трае во текот на 6592 и 6593 година. Според асирскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува од 4750 г. п.н.е, кога се проценува дека бил изграден првиот храм во граот Асур, станува збор за 5834 година. Понатаму, во еврејскиот календар, којшто започнува на 1 септември 3760 г. п.н.е. според продолжениот јулијански календар или околу една година пред создавањето на светот според Евреите, годината се протега во текот на 4844 и 4845 еврејска година. Според календарот на Римјаните, којшто започнува од 753 г. п.н.е., кога браќата Ромул и Рем го основале градот Рим (познато и како Ab urbe condita), годината е избројана како 1837.

Во рамките на кинескиот календар, пак, постојат две поделени мислења за почетокот на броењето на годините: едни сметаат дека тоа е 61 година од владеењето на легендарниот Жолт цар или 2637 г. п.н.е.; додека други сметаат дека за почеток треба да се земе годината кога Жолтиот цар станал владетел, т.е. 2697 г. п.н.е. На тој начин, според првото гледиште, 1084 година се протега во 3720 и 3721, додека според второто гледиште, годината трае во текот на 3780 и 3781 кинеска година. Будистичкиот календар започнува да го мери времето од 543 г. п.н.е., година во којашто се смета дека Буда достигнал состојба на нирвана, и годината ја брои како 1627. Според исламскиот календар, во којшто мерењето на времето започнува со 622 година, т.е. годината на пребегнувањето на пророкот Мухамед од Мека во Медина (позната и како хиџра), годината се протега во текот на 476 и 477 исламска година.

Настани

уреди
 
Малик-шах I на престолот

Родени

уреди

Починале

уреди

Надворешни врски

уреди